вгору

Нараховано премію за минулі податкові періоди: що з ПДФО?

Заробітна плата відноситься до доходів з джерелом їх походження з України і є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Нагадуємо, що заробітна плата для цілей оподаткування ПДФО – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом. Це визначено пп. 14.1.48 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

До фонду додаткової заробітної плати відносяться доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій (п. 2.2 розд. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5; далі – Інструкція № 5).

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (п. 2.3 розд. 2 Інструкції № 5).

Якщо нарахування фонду оплати праці здійснюються за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вони відображаються у фонді оплати праці того місяця, у якому були здійснені нарахування (пп. 1.6.2 розд. 1 Інструкції № 5).

Отже, доплати, надбавки і премії, які нараховуються платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму, включаються до складу заробітної плати платника податку і підлягають оподаткуванню у тому місяці, в якому здійснені нарахування.

Про це повідомили податківці ГУ ДПС у Запорізькій області.

Аналогічну відповідь розміщено на Інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР», категорія 103.02.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника ПДФО, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ (у випадку, що розглядається – 18%). Це зазначено у пп. 168.1.1 ПКУ.

Нагадуємо нашим користувачам, що у програмі M.E.Doc є модуль M.E.Doc.Зарплата, який призначений для розрахунку і нарахування заробітної плати, обліку та управління персоналом.

Роз’яснення Мінпраці про те, кому та коли треба виплачувати премії, та про особливості сплати ЄСВ, якщо нараховано дохід у вигляді індексації зарплати за минулі періоди після звільнення, читайте у Блозі бухгалтера та Інформері M.E.Doc. Також приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу.