вгору

Особливості моніторингу ризиків ПДВ: роз’яснює ДПС

Податківці Тернопільської ДПС надали відповіді на запитання, що виникають найчастіше, стосовно блокування податкових накладних/розрахунків коригування (далі – ПН/РК).

  1. Дуже часто призупиняється реєстрація ПН по реальних господарських операціях. Чому це відбувається?

Це зумовлене тим, що критерії ризиковості господарської операції визначаються автоматизованою системою, яка не завжди може враховувати особливості виробничої діяльності конкретних підприємств. Для прикладу, дуже часто призупиняється реєстрація податкових накладних підприємствам, які надають послуги. Оскільки в них в структурі придбання товари, а в структурі постачання - послуги, тобто спрацьовує так званий ризик «пересорту» або підміна товарних позицій.

  1. Що робити платнику, щоб усунути чинники для забезпечення нормальної господарської роботи, адже дуже часто через блокування ПН виникають проблеми в розрахунках з контрагентами?

Для уникнення призупинення реєстрації ПН постановою Кабміну №1165 передбачений такий механізм, як подання платником ПДВ Таблиці даних платника податку, в якому зазначаються коди УКТ ЗЕД товарів або ДКПП послуг, які підприємством на постійній основі придбаваються/постачаються, з обов’язковим долученням відповідного пояснення з посиланням на податкову та іншу звітність щодо реальності здійснення своєї господарської діяльності, забезпеченості необхідними обсягами майнових, трудових ресурсів, технологічним обладнанням.

Після розгляду такої Таблиці даних платника і відсутності податкових ризиків Комісією податкового органу приймається рішення про її врахування, і в подальшому реєстрація ПН щодо реалізації товарів/послуг по зазначених у Таблиці даних кодах УКТ ЗЕД товарів або ДКПП послуг не призупиняється.

  1. Який термін прийняття рішення по Таблиці даних платника?

Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання.

Комісією приймається рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому ст. 42 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Про те, що робити у разі коли не надходить рішення про врахування Таблиці даних, читайте у нашому матеріалі.

  1. Подано Таблицю даних і вона органом ДПС не врахована, які подальші наші дії?

Таблицю даних платника податку можна подавати декілька разів, обмежень немає. При цьому, для її врахування Комісією податкового органу необхідно усунути причини відмови, зазначені в попередньому рішенні.

Зверніть увагу! Користувачі програми M.E.Doc можуть подати Таблицю даних в електронній формі (ідентифікатор форми J/F1312303). А також пояснення з інформацією про діяльністю платника, що подається у вигляді прикріпленого до Таблиці додатка (J/F1360102).

  1. Причини відмови в реєстрації ПН/РК?

Комісія приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі у разі:

  • ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
  • та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.2019 р. №520;
  • та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

 

  1. Чи є календарне обмеження у поданні пояснення та копій документів для розблокування ПН?

Платник податку має право подати до контролюючого органу пояснення та копії документів протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в ПН/РК.

Письмові пояснення та копії документів платник податку подає до ДПС виключно в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

  1. Чи блокується реєстрація ПН с/г виробникам?

Так, реєстрація призупиняється, але випадків таких значно менше, ніж у попередніх роках, оскільки переважна більшість с/г підприємств подали Таблиці даних платника податку, які враховані Комісією ГУ ДПС. В даний час блокується реєстрація ПН дрібним с/г товаровиробникам, з площею с/г угідь до 200 га, оскільки по них не спрацьовує критерій позитивної податкової історії по цьому показнику (має бути не менше 200 га).

Про оновлений Перелік кодів товарів для визначення відповідності ПН/РК критеріям ризиковості, який діє з 11.03.2021 р. та про один із важливих факторів визначення ризиковості підприємства, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.