вгору

Особливості врахування сплачених ПДФО і ВЗ при розрахунку загального МПЗ

Особливості визначення загального мінімального податкового зобов’язання (далі - МПЗ) платників податку - власників, орендарів, користувачів на інших умовах земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, врегульовано п. 170.14 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).  

Для платників податку - власників, орендарів, користувачів на інших умовах (в т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, не переданих такими особами в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування на підставі договорів, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства, загальне МПЗ визначається контролюючим органом (пп. 170.14.1 ПКУ).  

У разі передачі таких земельних ділянок в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування на підставі договорів, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства, їх розмір враховується при визначенні загального МПЗ орендарів, користувачів на інших умовах (в т. ч. на умовах емфітевзису) таких земельних ділянок у порядку, встановленому ПКУ (пп. 170.14.2 ПКУ). 

МПЗ обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру та/або на підставі оригіналів чи належним чином засвідчених копій відповідних документів платника податків, зокрема, документів, що підтверджують право власності/користування. 

При обчисленні МПЗ нормативна грошова оцінка земельних ділянок застосовується контролюючими органами з урахуванням вимог, встановлених п. 271.2 ПКУ. 

Податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку надсилається (вручається) платнику податку у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, до 1 липня року, наступного за звітним. 

Таке річне податкове зобов’язання може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених п. 102.1 ПКУ. 

Позитивне значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів є частиною зобов’язань з ПДФО. 

Сума ПДФО у частині позитивного значення різниці між сумою загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги площі кожної із земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, та сплачується (перераховується) до місцевих бюджетів за місцезнаходженням таких земельних ділянок. 

Сума ПДФО у частині позитивного значення такої різниці не враховується у загальній сумі сплачених податків, зборів, платежів у наступному податковому (звітному) році (пп. 170.14.4 ПКУ). 

Зверніть увагу! До загальної суми сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів платника податку включаються: 

  • ПДФО та військовий збір з доходів від продажу власної сільськогосподарської продукції; 
  • земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь. 

Важливо! У сумі сплачених податків, зборів, платежів не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів. 

У разі згоди платника податку з визначеним контролюючим органом загальним МПЗ та/або розрахованою сумою річного податкового зобов’язання з ПДФО такий платник податку зобов’язаний сплатити зазначену у ППР суму податку протягом 60 днів з дня вручення ППР. 

У разі незгоди з визначеним загальним МПЗ та/або розрахованою у відповідному ППР сумою річного податкового зобов’язання з ПДФО такий платник податку має право протягом 30 днів з дня вручення ППР звернутися до контролюючого органу для проведення звірки даних, використаних для розрахунку суми ПДФО, з наданням підтвердних документів, зокрема щодо: 

  • земельних ділянок, що знаходяться у платника податку у власності та/або постійному користуванні або в оренді (суборенді, емфітевзисі), їх нормативної грошової оцінки та площі; 
  • суми доходу, отриманого від реалізації власної сільськогосподарської продукції; 
  • суми сплачених податків, зборів, платежів. 

У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельні ділянки або договорів про передачу в оренду, емфітевзис або інше користування земельних ділянок, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства, відомості про які відсутні у базах даних інформаційних систем ДПСУ, обчислення МПЗ здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації від відповідних органів про власність/користування або перехід права власності/користування на такі земельні ділянки. 

Таким чином, до розрахунку суми річного податкового зобов’язання з ПДФО, яка обчислюється як різниця між сумою загального МПЗ та сумою сплачених протягом податкового (звітного) року податків, зборів, платежів, включаються лише ті суми податків і зборів, що підлягали сплаті та фактично сплачені протягом податкового (звітного) року. 

Про це повідомили податківці ДПС у Дніпропетровській області. 

Про штрафи у разі заниження МПЗ за 2022 рік читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.