вгору

Працівник захворів під час простою підприємства: що з лікарняним?

Роз’яснення щодо надання лікарняного листка та його оплати під час простою підприємства в період запровадження обмежень з причини запровадження карантину надали фахівці ГУ Держпраці у Донецькій області.

Під час карантину і карантинних обмежень все більш суб’єктів господарювання опановують нові умови роботи, але деякі підприємства вимушені зупинити роботу.

Простій — це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст. 34 Кодексу законів про працю України, далі - КЗпП).

Час простою не з вини працівника, у т. ч. на період оголошення карантину, встановленого Кабміном, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). Це визначено частиною першою ст. 113 КЗпП.

Умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності передбачено Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати у разі настання в неї страхового випадку (ст. 22 Закону № 1105).

Разом з тим, Законом № 1105 встановлено підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, зокрема, визначеними у ст. 23 Закону № 1105. Так, допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:

  • у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
  • у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров’ю з метою ухилення від роботи чи інших обов’язків або симуляції хвороби;
  • за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
  • за час примусового лікування, призначеного за постановою суду; у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з таким сп’янінням;
  • за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.

Отже, період простою підприємства не належить до переліку підстав для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, встановлених статтею 23 Закону.

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ст. 31 Закону № 1105).

Порядок і умови видачі листка непрацездатності визначає Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ України від 13.11.2001 р. № 455, яка не містить положення, згідно з яким листок непрацездатності не видається у період простою підприємства.

Таким чином, під час простою підприємства не з вини працівника допомога по тимчасовій непрацездатності має надаватися працівнику на загальних підставах. При цьому розрахунок середньої заробітної плати для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабміну від 26.09.2001 р. № 1266.

Аналогічне роз’яснення надано Мінсоцполітики України у листі від 23.06.2020 р. №6387/0/290-20/45. Водночас повідомляємо, що листи міністерств не є нормативно-правовими актами та мають інформаційно-рекомендаційний характер.

Про те, чи сплачувати ЄСВ у разі вимушеного простою на підприємстві під час карантину та щодо проєкту Порядку надання одноразової карантинної допомоги ФОП та роботодавцям, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.