вгору

Що необхідно знати про перенесення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами на післяпологовий період?

Фахівці Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці пояснили - чи можна переносити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на післяпологовий період. 

Нагадаємо, що з 29.07.2023 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» від 13.07.2023 № 3238-ІХ (далі - Закон №3238-ІХ), яким було внесено зміни до ряду законодавчих актів. Зокрема, ст. 178 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП), ст. 17 Закону України «Про відпустки» та ст. 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV. Про Закон № 3238-ІХ ми писали тут

Законодавчо працюючим жінкам надано право в разі відсутності медичних протипоказань, за власним бажанням розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів, а також переносити невикористані дні відпустки на період після пологів. При цьому загальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством, не змінюватиметься. 

Зверніть увагу! Медичний висновок про тимчасову непрацездатність - електронний документ, що формується на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров’я та містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності, що засвідчує тимчасову непрацездатність та є підставою для створення листка непрацездатності. 

Відповідно до п. 10 розділу III Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом МОЗ України від 01.06.2021 р.  № 1066, медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується на строк, який включає допологовий (70 календарних днів), післяпологовий (56 календарних днів (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів - 70 календарних днів) та додатковий період (14 календарних днів). Медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується, зокрема на 126 календарних днів з дати в 30 тижнів вагітності.  

Докладніше про відпустки для вагітних жінок і працівників із дітьми ми писали тут

Важливо! Надання відпустки, зокрема відпустки по вагітності та пологах, оформлюється розпорядчим документом (наказом) роботодавця на підставі заяви працівниці та листка непрацездатності. 

Отже, медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» засвідчує тимчасову непрацездатність з дати в 30 тижнів вагітності та є підставою для створення листка непрацездатності. Саме з цієї дати виникає право у працівниці на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.  

При цьому, варто зазначити, що перенесення частини відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбаченої до пологів, частково або повністю, можливо за умов, якщо це є бажання жінки та у разі відсутності медичних протипоказань.