вгору

Щодо коригування податкового зобов'язання з ПДВ при частковій оплаті обладнання, звільненого від оподаткування

За загальним правилом згідно з п. 187.1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: 

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; 
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-XIV, незалежно від дати накладення електронного підпису. 

Правила складання і реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної регулюються ст. 201 та ст. 192 ПКУ. 

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. 

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 ПКУ). 

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. 

Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН. 

Платники податку зобов’язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об’єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з розд. V ПКУ (п. 201.14 ПКУ). 

Пункт 197.11 ПКУ визначає перелік операцій, які звільняються від оподаткування ПДВ, зокрема для операцій з: 

  • постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як Міжнародна технічна допомога (далі – МТД), яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку; 
  • постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку; 

Враховуючи положення п. 197.11 ПКУ та Порядку залучення, використання та моніторингу МТД, затвердженого постановою КМУ «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» від 15.02.2002 р. № 153 (далі – Порядок № 153), звільнення від оподаткування ПДВ застосовується до тієї частини операції, що фінансується за рахунок коштів МТД та надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку. 

Виключенням є постачання товарів, робіт і послуг за кошти, залучені на умовах співфінансування з інших джерел, у рамках проєктів (програм), партнером з розвитку за якими є Європейське співтовариство. 

Частина операції з постачання обладнання (у т. ч. у межах реалізації проєкту МТД), які не фінансується за рахунок МТД, а оплачуються за рахунок інших джерел (власних коштів отримувача обладнання), не підлягає звільненню від оподаткування ПДВ відповідно до п. 197.11 ПКУ та Порядку № 153 та оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою (20%) (крім проєктів (програм), партнером з розвитку за якими є Європейське співтовариство). 

Якщо дата відвантаження обладнання є «першою подією», визначеною п. 187.1 ПКУ, то підприємство – постачальник обладнання на таку дату зобов’язаний за операцією з постачання скласти і зареєструвати в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни відповідну податкову накладну із застосуванням звільнення від оподаткування ПДВ. 

Надходження коштів у розмірі 50% вартості обладнання від отримувача змінює податкові наслідки з ПДВ, тому ця частина операції оподатковуватиметься ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою - 20%. 

Оскільки 50% вартості обладнання оплачено через МТД і звільняється від ПДВ, а інша частина (50%) оплачена отримувачем і підлягає оподаткуванню ПДВ за ставкою 20%, потрібно внести коригування до податкових зобов'язань з ПДВ. 

Це робиться шляхом складання розрахунку коригування кількості та вартості в податковій накладній, яку було складено при першій події постачання обладнання, згідно з нормами п. 197.11 ПКУ. 

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, складеної за операцією з постачання такого обладнання («першою подією») із застосуванням звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до п. 197.11 ПКУ, складається на дату отримання оплати від отримувача. 

Важливо! На зазначену дату необхідно скласти нову податкову накладну на 50% вартості обладнання, враховуючи ставку ПДВ у розмірі 20%. 

Про це повідомили податківці ДПС у Закарпатській області. 

Про штрафні санкції за відсутність реєстрації РК в ЄРПН при зменшенні суми компенсації вартості товарів читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.