вгору
02.12.2022
Податковий кодекс України (далі – ПКУ) надає право контролюючому органу здійснювати за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Нагадаємо, що податковий борг – сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений ПКУ, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп. 14.1.175 ПКУ).
Тобто, складовими податкового боргу є узгоджене грошове зобов’язання, штрафні санкції та пеня.
Зазначимо, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» від 30.11.2021 р. № 1914-ІХ (далі – Закон № 1914) уточнено передбачену абз. другим п. 95.5 ПКУ процедуру, згідно з якою стягнення коштів здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу у випадку, коли податковий борг виник в результаті несплати самостійно задекларованих платником податків сум (такі грошові зобов’язання вважаються узгодженими на підставі п. 54.1 ПКУ та не підлягають оскарженню згідно з п. 56.11 ПКУ). Нагадаємо, що таке стягнення здійснюється без звернення до суду.
Зазначена процедура, як і раніше, може застосовуватися за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу за наступних обставин:
За наявності непогашеного зобов’язання держави перед платником податків у сумі, що є меншою за суму податкового боргу, рішення про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу приймається в межах різниці між сумою податкового боргу та сумою зобов’язання держави.
Тобто, відбулися наступні зміни:
Важливо! Стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу, що виник в результаті несплати сум грошових зобов’язань, які донараховані за результатами контрольно-перевірочної роботи, буде здійснюватися, як і раніше, на підставі рішення суду.
Про це повідомили податківці ДПС у Полтавській області.
Про те, чи може СГ втратити статус єдиноподатника, маючи податковий борг, та чи може СГ, маючи податковий борг, перейти на сплату ЄП за ставкою 2%, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.