вгору

Трудовий договір та ЦПД: у чому різниця?

Трудовий договір – це угода між найманим працівником і роботодавцем. Останнім може бути компанія, ФОП і навіть фізична особа, яка наймає, наприклад, водія або няню. 

За трудовим договором ви зобов’язуєтеся виконувати роботу, зазначену в договорі, а роботодавець – виплачувати за це заробітну плату й забезпечувати гідні й безпечні умови праці, передбачені законодавством про працю. Вам мають надати робоче місце, обладнання, засоби індивідуального захисту тощо. 

Важливо! Трудовий договір регулює процес виконання роботи за певною спеціальністю, кваліфікацією чи посадою, а також вимагає дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку. 

З одного боку, найманий працівник залежить від роботодавця. Якщо ви хочете взяти відпустку, залишитися вдома за сімейними обставинами, піти до лікаря протягом робочого дня – маєте отримати дозвіл керівника. 

З іншого – працівник має низку соціальних і трудових гарантій: 

  • регулярна оплата праці – щонайменше двічі на місяць; 
  • нормований робочий час; 
  • лікарняні; 
  • оплачувані вихідні й відпустки; 
  • захист від незаконного звільнення тощо. 

За цивільно-правовим договором (угодою) немає роботодавців і працівників. Є виконавець, який зобов’язується виконати певну роботу або надати послугу, і замовник, який приймає роботу й оплачує її. 

Такі взаємовідносини можуть укладатися між будь-якими юридичними або фізичними особами і регулюються Цивільним кодексом України. На них не поширюється дія трудового законодавства. 

Предметом договору є кінцевий результат, а не процес його досягнення. Обидві сторони – незалежні й рівноправні. Замовник не має піклуватися про умови праці, надавати робоче місце й обладнання, оплачувати лікарняні. Виконавець самостійно організовує роботу і відповідає за її вчасне виконання. 

Розмір винагороди й термін оплати визначаються угодою сторін, а не законодавством. 

Зазвичай цивільно-правовий договір укладається для виконання разових, а не систематичних робіт. 

Про це повідомила пресслужба ДПСУ. 

Матеріали Трудові відносини під час воєнного стану: що змінилося? Трудовий договір із нефіксованим робочим часом: чи обов’язкова письмова форма? читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.