вгору

У яких рядках податкової декларації з ПДВ відображаються обсяги постачання та сума ПДВ, зазначені у ПН з типом причини «15»?

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з: 

  • постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, у т. ч. операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об’єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об’єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; 
  • постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України. 

Це передбачено вимогами п. 185.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).  

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ПКУ).  

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів – виходячи із звичайної ціни), за винятком: 

  • товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню; 
  • газу, який постачається для потреб населення; 
  • електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії. 

Правила формування податкових зобовʼязань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) визначено ст. 187, ст. 198 і ст. 201 ПКУ. 

Нагадаємо, що Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (далі – Порядок № 1307). 

У податковій накладній (в т. ч. зведеній), яка складена на суму перевищення, робиться позначка 15Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і ст. 189 ПКУ, над фактичною ціною постачання.  

Така податкова накладна підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН та не видається отримувачу (покупцю) товарів/послуг. У рядках такої податкової накладної, відведених для зазначення даних покупця, постачальник (продавець) зазначає власні дані. 

Форму та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2016 р. № 21 (далі – Порядок № 21). 

Так, платник податку самостійно обчислює суму податкового зобовʼязання, яку зазначає в податковій звітності. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (п. 6 розд. III Порядку № 21). 

До податкової декларації з ПДВ (далі – декларація) вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку. 

В декларації: 

  • у колонці А в усіх необхідних випадках проставляються обсяги постачання (придбання) без урахування ПДВ; 
  • у колонці Б вказується сума податку. 

Загальні обсяги постачання товарів/послуг за звітний період, які оподатковуються, зокрема, за основною ставкою, за ставками 7% і 14% вказуються у рядках 1, 2, 3 колонки А, а саме: 

  • до рядка 1.1 декларації включаються оподатковувані за основною ставкою обсяги постачання товарів/послуг, здійснені на митній території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до ст. 186 ПКУ; 
  • до рядка 1.2 декларації включаються оподатковувані за ставкою 7 % обсяги постачання товарів/послуг, здійснені на митній території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до ст. 186 ПКУ; 
  • до рядка 1.3 декларації включаються оподатковувані за ставкою 14 % обсяги постачання товарів, здійснені на митній території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до ст. 186 ПКУ. 

У разі формування суми податкових зобов’язань за звітний (податковий) період на підставі податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН на дату подання декларації, відомості про такі податкові накладні зазначаються у таблиці 1.1 додатка 1 «Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, про коригування податкових зобов’язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, та про податковий кредит з урахуванням його коригування» (Д1) до декларації. 

При визначенні обсягу постачання товарів/послуг за звітний (податковий) період платник зобов’язаний враховувати значення терміну «постачання товарів» відповідно до вимог пп. 14.1.191 ПКУ та значення терміну «постачання послуг» відповідно до вимог пп. 14.1.185 ПКУ. 

До податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів та послуг (п. 198.1 ПКУ). 

Таким чином, обсяги постачання та сума ПДВ, зазначені у податковій накладній з типом причини «15» (складеної на суму перевищення бази оподаткування над фактичною ціною постачання) відображаються у складі податкових зобов’язань декларації у рядках 1.1, 1.2 або 1.3 (в залежності від ставки податку). 

Зазначені обсяги не відображаються у складі податкового кредиту, оскільки за такою операцією не відбувається придбання товарів/послуг.  

Не є підставою для формування податкового кредиту зазначення у рядках податкової накладної, складеної відповідно до п. 15 Порядку № 1307, власних даних постачальника (продавця) у розділі відведеному для заповнення даних покупця. 

Таке роз'яснення розміщено на Інформаційно-довідковому ресурсі “ЗІР”, категорія 101.24. 

В M.E.Doc заповнені рядки 1.1, 1.2 або 1.3 в декларації у складі податкових зобов’язань відображаються так (рис.1): 

декларація з ПДВ, ЄРПН

Рис.1 

Щодо відображення суми податкових зобов’язань за звітний (податковий) період на підставі податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН на дату подання декларації (рис.2). 

декларація з ПДВ, ЄРПН

Рис.2 

Нагадаємо, в програмі M.E.Doc користувачі можуть заповнити та подати, як податкову декларацію з ПДВ з додатками, так і податкові накладні та розрахунки коригування. 

Про те, яка відповідальність передбачена у разі порушення порядку складання податкової декларації з ПДВ, читайте в Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.