вгору

Відпустка за минулі роки під час ВС: надавати чи ні?

На період дії воєнного стану вводяться обмеження  конституційних  прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України. Ці обмеження передбачені Законом України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” від 15.03.2022 р. № 2136 (далі - Закон № 2136). 

! У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих Законом №2136.

Статтею 11 Закону № 2136 на період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця.

Також, ст. 12 Закону № 2136 визначено, що:

  • у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні;
  • у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури;
  • протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого ч. першою ст. 26 Закону України “Про відпустки”.

Отже, 24 календарних дня щорічної основної відпустки, під час дії Закону № 2136, надається всього за будь-який період, а не за кожен відпрацьований рік.

Таке роз'яснення надано фахівцями Східного міжрегіонального управління Держпраці.

Про відпустку під час воєнного стану читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.