вгору

Взаємодія з аудитором при створенні фінзвіту за МСФЗ

Звіт аудитора складається згідно з вимогами законодавства і є невід’ємною частиною фінансової звітності за МСФЗ. Адже оприлюднення річної фінзвітності разом з аудиторським висновком на своїй веб-сторінці є однією із законодавчих вимог.

Варто зазначити, що вимога обов’язкового аудиту річної звітності дозволить не лише підтвердити результати фінансової звітності, а й підвищити ступінь довіри до Вашого підприємства.

Докладніше про взаємодію суб’єкта господарювання з аудитором читайте у матеріалі.

Дії з боку підприємства

1) Створення звітності, внесення даних про аудитора

Про те, як створити звіт з МСФЗ, Ви можете ознайомитись у Блозі бухгалтера. Оскільки у даному матеріалі мова йде про роботу з аудитором при формуванні фінзвітності, то звертаємо увагу на зазначення даних про аудитора у звіті Загальна таксономія 210_310 (ідентифікатор форми І0001001) (для пакетів інших таксономій внесення даних є ідентичним).

Отже, є два варіанти внесення даних про аудитора в звіт Таксономії:

  • перший варіант – внесення даних вручну в відповідних полях звіту;
  • другий варіант – автоматичне заповнення полів із Довідника (рис. 1).

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 1

2) Відправка звітності на перевірку аудитору

Для відправлення пакету звітності МСФЗ аудитору необхідно на панелі кнопок обрати . Далі програма надасть запит на підписання документа відповідальними особами для відправлення.

Докладніше про підписання та відправку звітності за МСФЗ читайте у Блозі бухгалтера.

Після успішної відправки Ви отримаєте повідомлення (рис. 2).

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 2

Важливо! Статус Звіту зміниться з «Готується» на «Відправлено».

3) Отримання від аудитора перевіреного пакета зі звітом аудитора

Після відправлення підприємством аудитор отримує пакет звітності за МСФЗ, перевіряє його, складає Звіт аудитора та відправляє клієнту, за умови відсутності помилок та необхідності запиту на отримання інших документів. Детальніше див. нижче у розділі «Дії з боку аудитора».

Клієнт отримує пакет звітності зі звітом аудитора та повідомлення (рис. 3).

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 3

4) Дозаповнення звіту 104000

Після отримання Звіту аудитора Вам необхідно дозаповнити звіт 104000Інформація про звіт аудитора” (рис. 4).

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 4

5) Формування та підписання iXBRL

Після завершення роботи з пакетом звітності Вам необхідно сформувати звіт у форматі iXBRL, натиснувши кнопку https://lh4.googleusercontent.com/yJ0zofG9Rat3ceWqCXETrt7kDVCHYPVM7jOww6CwZ04HNcFnuvgcZPpoBbg-y9-ZNx6ee9WC17PXBN4YQ2VjcKkMXOI1UzgVomHvwjqSe6ZueRpbi5L9VxORyCSXgm-_PEwRnPEu та підписати його https://lh6.googleusercontent.com/oHgyoAVt97cVgnh59HS1YQ75Yo4sMuOe9E6TG6JDrUP8jPXID35u2uCfk0OU_thsYvq_m9Gl4sI-RaqSOcG-klPIc3MmcS3NuPAEG-ixV5YJXm8EgHI_QpSM7GNDTPPuiHFH-7yU  .

При підписанні обираємо, якими сертифікатами буде підписано звітність (рис. 5). Для накладення декількох підписів необхідно обрати функцію “Підписати iXBRL” або https://lh6.googleusercontent.com/oHgyoAVt97cVgnh59HS1YQ75Yo4sMuOe9E6TG6JDrUP8jPXID35u2uCfk0OU_thsYvq_m9Gl4sI-RaqSOcG-klPIc3MmcS3NuPAEG-ixV5YJXm8EgHI_QpSM7GNDTPPuiHFH-7yU  відповідну кількість разів.

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 5

Після цього Звіт змінить свій статус на «Підписаний». А у вкладці Підписи іXBRL буде відображено, якими саме підписами було підписано звіт (рис. 6).

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 6

Підписаний звіт iXBRL в складі пакета необхідно надіслати для допідписання аудитором https://lh5.googleusercontent.com/kFu7al3MgKHj5uepQgAoh21cS50sobPBv_G9KGfwX3PARyrKl_sxQpI6Yr1LOlaQJa-2Jf0fVsn993jgT6QrfY2Sp6LRJQiy-Gp3BInImX7dmVKtPSmaoI9ojkeMUzKK1GOS6cP1 . Аудитор отримує пакет зі сформованим файлом iXBRL, підписує iXBRL та повертає пакет з підписаним файлом підприємству.

6) Збереження файлу iXBRL на локальний носій

Після того, як файл iXBRL підписаний усіма сторонами, необхідно його експортувати на локальний носій.

В таблиці реєстру виділяємо звіт, що буде експортуватися, натискаємо праву кнопку миші, у віконці, що з’явиться обираємо команду Експорт (рис. 7).

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 7

На виконання функції експорту відкриється додаткове вікно Експорт, у якому необхідно буде обрати опцію Експорт даних в форматі iXBRL, каталог призначення, в якому зазначаємо місце для збереження архівного файлу iXBRL та ім’я файлу.

Ім’я файлу при експорті формується автоматично по коду ЕДРПОУ підприємства та звітному періоду формування Звіту (рис. 8).

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 8

! При експорті у форматі iXBRL виконується збереження даних документів пакета у вигляді архіву zip, який містить безпосередньо сам файл iXBRL (має розширення html) та підписи, накладені на документ (за наявності), що зберігаються у файлах формату p7s.

Докладніше про створення та відправлення звіту аудитору дивіться у відео.

Дії з боку аудитора

Створення Звіту аудитора

Нагадаємо, для створення Звіту аудитора необхідно мати ліцензію Фінансова звітність за МСФЗ (формат iXBRL) – Аудитор. Модуль Фінансова звітність за МСФЗ (формат iXBRL) знаходиться у розділі Звітність.

Зауважимо! Виділяють два варіанти складання Звіту аудитора:

  • перший - створення Звіту аудитора на основі пакета звітності за МСФЗ;
  • другий - створення Звіту аудитора без прив’язки до пакета.

а) Створення Звіту аудитора на основі пакета звітності за МСФЗ

У Реєстрі документів МСФЗ є можливість створення Звіту аудитора на основі даних отриманого Пакета звітності МСФЗ.

Після отримання пакета звітності від клієнта аудитор на панелі інструментів обирає кнопку https://lh3.googleusercontent.com/Qnzbh6XlwbjZUHz5BbXRqjwkl9DwY00H7-EeaNFq4TwDpRGUR54yqQOGsZE8m03NkkGBHH0oujYMcUpxyX1se1sB1HGSIdhSGJ7SFezUpR5ww2XwWlrDQdCVSQlmXDwlYVTG7Hfs  або команду Файл - Створити Звіт аудитора на основі пакета.

Відкриється бланк Звіту незалежного аудитора (ідентифікатор форми Q1041001), який необхідно заповнити, перевірити, зберегти, натиснувши https://lh3.googleusercontent.com/qfcxN9WpBbQwcYDhKp4Ezzn15I3McR1sMimy5efFLxvYJPk_dY_UyhuNJi_5rpVomPIcBkPrVX1WDBl8hlHRc7_Icd7j1NGhWLp9xwN5prUhdeaKEinMtz039UzAu5Y82Vv2oxdK  . Після цього, аудитор повинен підписати звіт КЕП та відправити клієнту.

У разі створення Звіту аудитора на основі пакета звітів, на вкладці Пов'язані документи відображається інформація про Ярлик пакета звітів та його статус, на основі якого такий Звіт було створено (рис. 9).

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 9

Для перегляду пов'язаних документів необхідно двічі натиснути лівою кнопкою миші на їх назві на вкладці Зв'язані документи і документ буде відкрито у окремому вікні.

б) Створення звіту аудитором без прив’язки до пакета

Щоб створити Звіт аудитора (ідентифікатор форми Q1041001) скористайтесь кнопкою https://lh3.googleusercontent.com/dkO1aPHCaa-mSXqHDJS8mZ15vwuHJdCKXCIPGjnGwj5ONCY4OB32ICR3o_21OZF8_xnmbbdLWalfiOJGwKu7EeevjxLrVaz73oDH7zURJZ_6va0YX6XOk32E3MMhWkWztgodzn9k  на панелі інструментів та у вікні створення оберіть відповідний період і звіт (рис. 10).

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 10

Після цього відкриється бланк звіту аудитора, який заповнює безпосередньо аудитор (рис. 11).

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 11

Після заповнення всіх необхідних полів – Звіт перевіряється, натиснувши F4 або  У випадку, коли при перевірці будуть виявлені помилки, система підсвітить поля з помилкою - червоним кольором. Їх необхідно буде виправити та знову виконати перевірку.

Докладніше про це - у відео.

Конвертація звітності у формат iXBRL на боці аудитора

Аудитор за бажанням (та якщо немає потреби дозаповнювати звіт 104000) може самостійно сформувати звіт у форматі iXBRL для отриманого від підприємства пакета звітності за допомогою кнопки https://lh6.googleusercontent.com/Ri9Qi82QOLyYL06H5zf5yVaZvreBcU-vQNl2XOR-XqRwfnVX9mX6H243feSuZLcq5ojesvXJMFcODjRzAJK-TDq_X9A7014TIFk6lLcFK25JG951t_ha01-gEZEfxlFrX2LEYMB4 .

У сформованому пакеті буде прікріплено оновлений документ iXBRL (рис. 12).

фінансова звітність МСФЗ, звіт аудитора

Рис. 12

Далі заповнений і підписаний звіт надсилається клієнту для підписання та подачі на портал СФЗ.

Не пропустіть наші наступні публікації з циклу «Фінансова звітність за МСФЗ»!