вгору

Закон № 466: зміни у термінах реєстрації податкових накладних та штрафах за їх порушення

26.06.2020

Держава: звітність та податки

Нагадуємо нашим користувачам, що з 23.05.2020 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України стосовно вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві від 16.01.2020 р. № 466-IX (далі – Закон № 466), крім окремих норм, які набирають чинності з 01.07.2020 р. та з 01.01.2021 р.

Про основні зміни, що стосуються платників ПДВ, ми писали у матеріалі.

Податківці продовжують надавати роз’яснення щодо внесених змін (Інформаційний лист № 13). Наразі розглянемо зміни у термінах реєстрації податкових накладних (далі – ПН).

На які ПН може бути поширений продовжений термін реєстрації в ЄРПН?

Закон № 466 встановив подовжений термін реєстрації в ЄРПН для зведених ПН та/або розрахунків коригування (далі – РК) до таких зведених ПН, складених за операціями, визначеними п. п. 198.5 та 199.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

З 23.05.2020 р. таку реєстрацію потрібно здійснити протягом 20 к. дн., що настають за останнім календарним днем місяця, в якому зазначені ПН складені. Отже, для зведених ПН, складених за операціями, здійсненими у червні 2020 р. відповідно до п. п. 198.5 та 199.1 ПКУ, граничним терміном реєстрації в ЄРПН є 20.07.2020 р. (так само, 20.06.2020 р. – це останній день реєстрації зведених ПН за травень).

Довідково: Якщо граничний день реєстрації ПН/РК в ЄРПН припадає на вихідний чи святковий день, то такий день вважається операційним, що забезпечує можливість реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування протягом періоду з 8:00 до 20:00. Наприклад 20.09.2020 р., яке припадає на неділю, є операційним днем.

Які зміни внесені законом № 466 щодо штрафів за порушення граничних строків реєстрації ПН?

Законом № 466 уточнено розмір штрафів за порушення платниками ПДВ граничного строку для реєстрації ПН та/або РК до таких податкових накладних в ЄРПН, передбаченого ст. 201 ПКУ, складених при нарахуванні податкових зобов’язань відповідно до п. п. 198.5 та 199.1 ПКУ і у випадку перевищення бази оподаткування над фактичною ціною постачання:

  • у разі відсутності реєстрації – 5% від обсягу постачання без ПДВ, але не більше 3400 грн. (раніше – 50% від суми ПДВ і без обмеження за сумою штрафу);
  • у разі несвоєчасної реєстрації – 2% від обсягу постачання без ПДВ, але не більше 1020 грн., незалежно від періоду запізнення (раніше – 10–50% від обсягу постачання без ПДВ в залежності від періоду запізнення і без обмеження за сумою штрафу).

Зазначені штрафи запроваджуються також щодо ПН, складених за операціями, які звільнені від оподаткування або оподатковуються за ставкою 0% ПДВ.

Також підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим п. 73, відповідно до якого неузгоджені та несплачені станом на 23.05.2020 р. штрафні санкції, нараховані з 01.01.2017 р. по 31.12.2019 р., за зазначеними типами ПН та/або РК до них, а також податкових накладних, складених за операціями з постачання на неплатників, підлягають перерахуванню за розмірами, зазначеними вище. Ця норма поширюється на випадки, коли грошові зобов’язання неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження). У такому разі, ДПС за місцем реєстрації платника податку здійснить перерахунок суми штрафу і надішле (вручить) такому платнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважатиметься скасованим (відкликаним).

 Зазначені правила щодо перегляду штрафних санкцій за період з 01.01.2017 р.  по 31.12.2019 р. можуть бути уточнені. Очікується, що період, за який нараховані штрафи, буде продовжений аж до дати набрання чинності Законом № 466. Відповідна робота на цей час ведеться на площадці Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, до якої залучені Мінфін, ДПС, представники бізнес-асоціацій тощо. Ми проінформуємо вас про деталі таких змін, якщо вони відбудуться.

Вищенаведені зміни набрали чинності з 23.05.2020 р.

Про запроваджену нову концепцію відповідальності відповідно до Закону № 466 читайте у Блозі бухгалтера, в розділі Інформер програми M.E.Doc, а також на Telegram-каналі.