вгору

Зміни до порядку обліку самозайнятих осіб та незалежників – у Законі № 466

24.06.2020

Держава: звітність та податки

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 р. № 466-ІХ, який набрав чинності з 23.05.2020 р., внесено зміни, зокрема, до порядку обліку самозайнятих осіб та осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Що змінилось?

1. Взяття на облік та його підтвердження.

Так, відповідно до п. 65.5 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), взяття на облік самозайнятої особи здійснюється контролюючим органом у день отримання відповідних відомостей від держреєстратора (для ФОП) або прийняття заяви (для осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність). Згідно з попередньою редакцією цього пункту ПКУ взяття на облік відбувалося не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідних відомостей від держреєстратора.

Дані про взяття на облік фізособи-підприємця передаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) у день взяття на облік у порядку, встановленому Мін’юстом та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (Мінфіном – ред.).

Взяття на облік ФОПа підтверджується відомостями, оприлюдненими на порталі електронних сервісів, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі – Закон № 755).

Попередня редакція передбачала підтвердження взяття на облік ФОП випискою з ЄДР, що надсилалась (видавалась) ФОП у порядку, встановленому Законом № 755.

2. Порядок обліку, якщо ФОП + незалежник (в одній особі).

Викладено в новій редакції п. 65.9 ПКУ, відповідно до якого, фізична особа, яка зареєстрована як підприємець та при цьому провадить незалежну професійну діяльність, обліковується у контролюючих органах як ФОП з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.

3. Підстави для внесення змін до ДРФО запису про припинення підприємницької діяльності.

Змінено порядок внесення до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків запису про припинення підприємницької діяльності ФОП чи незалежної професійної діяльності фізособи (п. 65.10 ПКУ). Відтепер підставами для внесення такого запису буде:

  • внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця – з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП;
  • припинення або зупинення незалежної професійної діяльності або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу – з дати прийняття уповноваженим органом відповідного рішення або іншої дати, визначеної законом, що регулює реєстрацію відповідної незалежної професійної діяльності, датою припинення, зупинення або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу;
  • закінчення строку дії свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо) – з дати закінчення такого строку;
  • анулювання чи скасування згідно із законодавством свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізособи на провадження незалежної професійної діяльності, або скасування реєстраційної дії щодо державної реєстрації фізособи підприємцем – з дати такого анулювання чи скасування.

Держреєстрація припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Держреєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов’язань та застосування штрафних санкцій і нарахування пені за їх невиконання.

У разі якщо після внесення до Держреєстру запису про припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізособа продовжує провадити таку діяльність, вважається, що вона розпочала таку діяльність без взяття її на облік як самозайнятої особи.

Про це повідомило ГУ ДПС у м. Києві.

Докладніше про зміни в обліку платників податків відповідно до Закону № 466 та в оподаткуванні доходів ФОП дізнайтесь з Блогу бухгалтера, у Інформеру програми M.E.Doc, а також із нашого Telegram-каналу.