вгору

Звільнення військовослужбовця у разі змін в організації виробництва - роз’яснення Держпраці

У разі проведення на підприємстві змін в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган повинен не пізніше, ніж за 2 місяці повідомити кожного працівника про наступне вивільнення згідно з вимогами ст. 49-2 Кодексу України про працю (далі - КЗпП). Про це повідомили фахівці управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці. 

Важливо! Одночасно з попередженням про звільнення власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві. 

За працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі, незалежно від підпорядкування та форми власності і у ФОП, у яких вони працювали на час призову (ч. 3 ст. 119 КЗпП). 

Водночас, ст. 7 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-ІХ передбачено, що у період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.  

Таким чином, не допускається звільнення військовослужбовця за ініціативою роботодавця, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП, у випадках змін в організації виробництва і праці, в т. ч. ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. 

Про те, які зміни відбулись в законодавстві щодо звільнення в умовах воєнного стану, та про те, коли слід повідомити працівників про зміну істотних умов праці, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.