вгору

Як повернути від’ємне значення ПДВ?

У разі відсутності податкового боргу з ПДВ або якщо після погашення податкового боргу з ПДВ і ще залишилося від'ємне значення ПДВ, у платника з'являється можливість повернути від'ємне значення суми ПДВ на свій поточний рахунок у банку. Для цього необхідно дотримуватись одночасного виконання двох умов. А саме, має бути:

  • фактично сплачена сума ПДВ постачальникам товарів (послуг) у попередніх і звітному податкових періодах або до держбюджету (у разі імпорту);
  • не перевищено реєстраційний ліміт на момент подання декларації до контролюючого органу.

Ці вимоги визначено пп. «б» п. 200.4 Податковий Кодекс України (далі - ПКУ).

Тобто навіть якщо податкового боргу у платника немає, а сума реєстраційного ліміту більша або дорівнює від'ємному значенню ПДВ, бюджетному відшкодуванню підлягає лише та сума задекларованого від'ємного значення ПДВ, яка фактично сплачена постачальникам товарів і послуг (а в разі імпорту товарів - до держбюджету).

Правомірність бюджетного відшкодування має підтвердити податкова перевірка. Це передбачено в самому визначенні поняття «бюджетне відшкодування», а саме: бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки платника (пп. 14.1.18 ПКУ).

Як і будь-яка інша податкова звітність, декларація з ПДВ та додатки до неї підлягають обов’язковій камеральній перевірці (ст. 76 ПКУ).

При цьому якщо заявлена до відшкодування сума ПДВ не перевищує 100 тис. грн, для її узгодження достатньо лише камеральної перевірки. Якщо заявлена до відшкодування сума ПДВ більша за 100 тис. грн, законність її декларування має підтвердити документальна позапланова перевірка. Якщо під час перевірки (камеральної чи документальної) порушень не буде виявлено, сума бюджетного відшкодування вважатиметься узгодженою з дня, що настає за днем закінчення граничного строку проведення перевірки.

Інформацію про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму контролюючий орган відображає в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування наступного робочого дня після його узгодження. І вже на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі вона стає доступною казначейству. Далі казначейство протягом п'яти операційних днів перераховує узгоджену суму бюджетного відшкодування на поточний банківський рахунок платника (п. 200.13 ПКУ).

Про це зазначили податківці ДПС у Черкаській області.

Нагадаємо, що в програмі M.E.Doc можна заповнити декларацію з ПДВ з додатками (ідентифікатор форми – J/F0200120).

Про те, як виправити помилку у таблицях 1–2 додатка 5 декларації з ПДВ, та як повернути помилково сплачений ПДВ до бюджету, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.