вгору
08.04.2022
У ВРУ зареєстровано законопроект “Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин” від 05.04.2022 р. № 7251 (далі - законопроект № 7251).
Нагадаємо, що 15.03.2022 р. було прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX (законопроект № 7160 від 14.03.2022 р.), який діє з 24.03.2022 р. Докладніше про Закон № 2136 ми писали тут.
Зазначений Закон визначаються особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, на період дії воєнного стану.
Незважаючи на прийнятий Закон № 2136, ВРУ пропонує (законопроектом № 7251) оптимізувати порядок взаємодії між працівником та роботодавцем в умовах воєнного стану та інших потенційних загроз, що перешкоджають безпосередньому контакту сторін трудових відносин.
Основні меседжі законопроекту.
Законопроектом № 7251 пропонується:
Враховуючи ймовірні труднощі з виплатою заробітної плати, компенсаційних та гарантійних виплат у період дії воєнного стану, коли окремі категорії службовців перебувають у простої, відпустках без збереження заробітної плати, або з ними можуть бути призупинені трудові договори, законопроектом скасовуються на цей період окремі обмеження, передбачені законодавством у сфері запобігання корупції щодо зайняття іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю.
Врегульовано окремі питання виплати грошової компенсації за невикористані працівником дні щорічних відпусток, а також додаткової батьківської відпустки у разі його смерті, а саме – входження до складу спадщини таких виплат, у разі відсутності спадкоємців.
Крім того, законопроектом № 7251 конкретизовано порядок регламентації робочого часу та часу відпочинку у період дії воєнного часу, зокрема, відносно категорій працівників, яким може бути збільшено тривалість роботи впродовж тижня, відновлено механізм оплати праці за роботу у вихідний день, уточнено порядок надання щорічної основної відпустки.
Про відпустки під час воєнного стану читайте у нашому матеріалі.
Акцентовано увагу на тому, що запровадження подовженої тривалості роботи є правом, а не обов'язком роботодавця. Законопроектом передбачається відшкодування працівникам та роботодавцям пов’язаних з трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії.
У разі прийняття Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Про те, чи виплачується лікарняний у разі призупинення дії трудового договору, а також про те, чи можливі трудові відносини з працівником, який отримав статус біженця, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.