вгору

Облік підзвітних фінансових установ: що необхідно знати?

Нагадаємо, що 10 жовтня 2023 року набрав чинності наказ Мінфіну «Про затвердження Порядку взяття на облік та зняття з обліку фінансових агентів, які є підзвітними фінансовими установами для цілей багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки та загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки» від 30.08.2023 року  № 468 (далі - Порядок). 

Відповідно даного Порядку взяттю на облік в ДПСУ підлягають усі фінансові установи, які є підзвітними фінансовими установами для цілей Багатосторонньої угоди CRS та Загального стандарту звітності CRS (далі - ПФУ). 

Щодо Порядку реєстрації ПФУ 

Порядок реєстрації встановлює: 

  • процедури взяття на облік ПФУ, зняття їх з обліку та внесення змін до відомостей про ПФУ; 
  • форми відповідних заяв та порядок їх заповнення; 
  • особливості реєстрації інститутів спільного інвестування та інших організацій, за які звітність про підзвітні рахунки подають інші особи. 

Щодо строків подання заяви про взяття на облік 

Організації, які мали статус ПФУ станом на 30.06.2023 р., зобов’язані стати на облік у ДПС до 31.12.2023 року. 

Якщо організація не мала статусу ПФУ станом на 30.06.2023 р. або була створена (зареєстрована), починаючи з 01.07.2023 р. або пізніше, вона подає заяву про взяття її на облік у ДПС як ПФУ протягом 60 календарних днів після встановлення нею статусу ПФУ 

Нагадуємо, що дата встановлення статусу ПФУ, від якої відраховується термін подання заяви для взяття ПФУ на облік у ДПС, визначається у розділі ХІ Порядку застосування Загального стандарту звітності CRS, затвердженого наказом Мінфіну від 26.05.2023 № 282. 

Щодо подання заяви 

Подання заяви у разі реєстрації ПФУ здійснюється в електронній формі через електронний кабінет платника податків або іншими засобами електронного зв’язку. 

Заяву подають один раз - ПФУ, які подаватимуть звіти про підзвітні рахунки виключно за себе (наприклад, банки, страховики, недержавні пенсійні фонди, кредитні спілки тощо). 

Якщо ПФУ є інститутом спільного інвестування (далі - ІСІ), то за таку ПФУ звітність подає компанія з управління активами, яка здійснює управління активами відповідного ІСІ (далі - КУА). У такому випадку, КУА стає на облік як ПФУ і подає заяву за себе та додатково за кожен ІСІ – ПФУ. 

Перелік ПФУ 

Відомості про усі зареєстровані ПФУ вносяться до Переліку ПФУ, який веде ДПС.  

Реєстраційні дані про ПФУ будуть оприлюднюватись на вебпорталі ДПС.  

ПФУ, які ведуть фінансові рахунки, зможуть покладатись на відомості з Переліку ПФУ для визначення статусу власника рахунку під час застосування заходів належної комплексної перевірки.  

Зверніть увагу! Якщо власником рахунку є інша ПФУ, то такий рахунок не може бути підзвітним, а тому не підлягає належній комплексній перевірці та звітуванню. 

З метою забезпечення належної інформаційно-роз’яснювальної кампанії з питань імплементації Загального стандарту звітності CRS Мінфін спільно із ДПС надали роз’яснення щодо практичних питань тлумачення окремих термінів Загального стандарту звітності CRS, що включає питання тлумачення терміну «Фінансова Установа». Про це ми писали тут. 

Впровадження міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки в українське законодавство та практику здійснюється за підтримки Програми Європейського Союзу з підтримки управління державними фінансами в Україні (EU4PFM). 

Про це повідомила ДПСУ на сайті. 

Нагадаємо, форма Заяви про взяття на облік/зняття з обліку підзвітної фінансової установи (ідентифікатор форми - J1308701) буде доступна в найближчих оновленнях програми M.E.Doc 

Про затверджений Порядок взяття на облік та зняття з обліку фінансових агентів для цілей Багатосторонньої угоди CRS та роз'яснення Мінфіну щодо виконання фінагентами вимог Загального стандарту звітності CRS, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.