вгору

Особливі дії та оподаткування резидентів Дія City: Інфолист від ДПСУ

ДПСУ оприлюднила Інформаційний лист № 4/2022, в якому розглянуті особливості дії та оподаткування учасників режиму для ІТ-індустрії Дія Сіті.

Нагадаємо, що з 01.01.2022 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 14 грудня 2021 року № 1946 (далі - Закон № 1946).

Про те, хто може бути резидентом Дія Сіті ми писали тут. Та у які терміни повинна бути подана Заява про перехід юридичної особи на оподаткування як резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах або відмову від такого оподаткування, дізнавайтесь - у нашому матеріалі.

 

  1. Щодо особливостей оподаткування податком на прибуток.


Які операції є об'єктом оподаткування резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах? 

Об’єктом оподаткування резидента Дія Сіті - платника податку на особливих умовах є операції з: 

  • виплати дивідендів власнику корпоративних прав (крім власника корпоративних прав, який є резидентом Дія Сіті - платником податку на особливих умовах) у сумі, визначеній за правилами, встановленими пп. 135.2.1.1 Податкового кодектсу України (далі - ПКУ);
  • виплати у грошовій формі та/або відмінній від грошової форми з повернення (виплати, передачі) внесків та/або інших сум власнику корпоративних прав (крім власника корпоративних прав, який є резидентом Дія Сіті - платником податку на особливих умовах) у зв’язку з виходом такого власника із складу учасників/ акціонерів юрособи - емітента таких корпоративних прав, ліквідацією такої юридичної особи – емітента, зворотним викупом резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах власних акцій (часток, паїв) у сумі, визначеній за правилами, встановленими пп. 135.2.1.2 ПКУ
  • виплати у грошовій формі та/або відмінній від грошової форми особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, у зв’язку з погашенням або зворотним викупом цінних паперів власної емісії (крім акцій, зазначених у пп. 135.2.1.2 ПКУ) в сумі, визначеній за правилами, встановленими пп. 135.2.1.2-1 ПКУ
  • виплати у грошовій формі та/або відмінній від грошової форми з повернення внесків або суми, що перевищує суму внесків, особі, яка не є резидентом Дія Сіті - платником податку на особливих умовах та яка надала майно у спільну діяльність, у сумі, визначеній за правилами, встановленими пп. 135.2.1.3 ПКУ;
  • виплати процентів (у тому числі включених до суми основного боргу (тіла кредиту), комісій, інших винагород, відшкодувань, штрафів, пені, що пов’язані із залученням та/або використанням коштів на користь осіб, які не є резидентами Дія Сіті - платниками податку на особливих умовах, у сумі та за правилами, встановленими пп. 135.2.1.4, пп. 135.2.1.5 ПКУ;
  • передачі майна (надання робіт, послуг) (передачі ризиків, пов’язаних з правом власності, або передачі результатів робіт, послуг) особі, яка не є резидентом Дія Сіті - платником податку на особливих умовах, без висування вимог щодо компенсації його (їх) вартості, у т. ч. з безоплатної передачі майна (робіт, послуг) у сумі, визначеній за правилами, встановленими пп. 135.2.1.6 ПКУ
  • виплати (надання) особі, яка не є резидентом Дія Сіті - платником податку на особливих умовах, фінансової допомоги в сумі, визначеній за правилами, встановленими пп. 135.2.1.7, 135.2.1.8, ПКУ;
  • передачі майна (виконання робіт, надання послуг) особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, за договором, що передбачає виплату компенсації вартості такого майна (робіт, послуг) у сумі, визначеній за правилами, встановленими пп. 135.2.1.10 ПКУ.

За якими ставками резидент Дія Сіті - платник податку на особливих умовах сплачує податок на прибуток підприємств?

Резидент Дія Сіті - платник податку на особливих умовах сплачує податок на прибуток підприємств за ставками, визначеними відповідно до п. 136.1 та п. 136.8 ПКУ.

Як визначається звичайна ціна майна, робіт, послуг при визначенні бази оподаткування резидентами Дія Сіті?

Звичайна ціна майна, робіт, послуг при визначенні бази оподаткування резидентами Дія Сіті - платниками податку, що сплачують податок на прибуток підприємств на особливих умовах, при здійсненні операцій, які є об’єктом оподаткування відповідно до п. 135.2 ПКУ, п. 137.10 ПКУ та п. 141.9-1 ПКУ (крім визначення бази оподаткування у разі здійснення контрольованих операцій), визначається на рівні ціни договору, але не нижче ціни придбання майна (робіт, послуг), а для необоротних активів – не нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок календарного місяця, протягом якого здійснюються операції продажу (відчуження), ліквідації таких необоротних активів.

Для майна (крім необоротних активів), робіт, послуг, вироблених (створених, наданих) платником податку, звичайна ціна визначається на рівні ціни договору, але не нижче виробничої собівартості, яка розрахована за правилами бухгалтерського обліку відповідно до принципів, методів і процедур, визначених в обліковій політиці платника податку. Якщо в обліковій політиці такі принципи, методи і процедури не визначені, контролюючий орган самостійно розраховує виробничу собівартість відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Який порядок визначення бази оподаткування у разі здійснення резидентом Дія Сіті - платником податку на особливих умовах оподатковуваної операції у відмінній від грошової формі?

Відповідно до пп. 137.10.2 ПКУ у разі здійснення оподатковуваної операції у відмінній від грошової формі резидент Дія Сіті - платник податку на особливих умовах зобов’язаний самостійно перевірити відповідність ціни договору звичайній ціні та визначити базу оподаткування на рівні не нижче звичайної ціни. Якщо резидент Дія Сіті - платник податку на особливих умовах не визначив базу оподаткування на рівні не нижче звичайної ціни, контролюючий орган самостійно визначає різницю між звичайною ціною та договірною (контрактною) вартістю операції, що підлягає оподаткуванню, а також податкові зобов’язання платника податку.

Чи зобов’язані резиденти Дія Сіті – платники податку на особливих умовах сплачувати авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів?

Ні, резиденти Дія Сіті – платники податку на особливих умовах звільняються від обов’язку сплати авансових внесків з податку на прибуток у разі виплати дивідендів.

Які операції є контрольованими для резидентів Дія Сіті – платників податку на особливих умовах?

Для резидентів Дія Сіті - платників податку на особливих умовах контрольованими операціями є господарські операції платника податків визначені у пп. 39.2.1.1 ПКУ, що можуть впливати на фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності.

Що включає в себе повернення резиденту Дія Сіті – платнику податку на особливих умовах коштів або майна?

Повернення резиденту Дія Сіті - платнику податку на особливих умовах коштів або майна включає також: 

а) погашення заборгованості, що виникла за операціями із сплати резидентом Дія Сіті - платником податку на особливих умовах коштів (надання майна, виконання робіт, надання послуг) особам, які не є резидентами Дія Сіті - платниками податку на особливих умовах, за якими резидент Дія Сіті - платник податку на особливих умовах визначив суму податкових зобов’язань та сплатив відповідну суму до бюджету; 

б) повернення коштів (майна), що були сплачені (передане) у зв’язку із вкладенням в об’єкти інвестицій, розташовані за межами території України, а також одержання коштів (майна) від продажу (іншого відчуження) таких об’єктів інвестицій або як компенсації (відшкодування) їх вартості, за умови що під час здійснення операцій з вкладення коштів (майна) в такі об’єкти інвестицій резидент Дія Сіті - платник податку на особливих умовах визначив суму податкових зобов’язань та сплатив відповідну суму до бюджету. 

Коли кошти та/або майно вважаються повернутими резиденту Дія Сіті?

Кошти та/або майно вважаються повернутими резиденту Дія Сіті, якщо кошти зараховані на відкриті в українських банках рахунки резидента Дія Сіті, а майно передане резиденту Дія Сіті на митній території України або ввезене на митну територію України.

До яких операцій прирівнюється виплата лізингових платежів якщо договір фінансового лізингу з нерезидентом не передбачає ввезення предмета лізингу, що знаходиться за кордоном, на митну територію україни?

Якщо договір фінансового лізингу з нерезидентом не передбачає ввезення предмета лізингу, що знаходиться за кордоном, на митну територію України протягом 365 календарних днів з дня здійснення першого лізингового платежу, виплата лізингових платежів (у частині суми, що відшкодовує вартість об’єкта фінансового лізингу) прирівнюється до операції із здійснення інвестицій в об’єкти інвестицій, розташовані за межами території України.


  1. Особливості оподаткування податком на доходи фізичних осіб.


Хто виступає податковим агентом платника податку - спеціаліста резидента Дія Сіті?

Податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом № 1667, є резиденти Дія Сіті. 

Які доходи платника податку - спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті, оподатковуються за ставкою 5%?

За ставкою 5%. (згідно з п. 167.2 ПКУ), оподатковуються доходи платника податку - спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь резидентом Дія Сіті у вигляді: 

а) заробітної плати; 

б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням; 

в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори. 


  1. Особливості сплати єдиного внеску.


Які особливості сплати єдиного внеску з доходу у вигляді заробітної плати чи винагороди, що нараховується (виплачується, надається) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту?

Єдиний внесок для платника - резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним підпунктом 2, 3 частини першої, пункту 10 частини другої статті 5 Закону № 1667 встановлюється: 

а) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітку плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», – у розмірі мінімального страхового внеску

б) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг за гіг-контрактами, укладеними у порядку передбаченому Законом № 1667, – у розмірі мінімального страхового внеску

Чи необхідно ФОП, яка уклала гіг-контракт з резидентом Дія Сіті, сплачувати за себе єдиний внесок?

ФОП, в т. ч. ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті в порядку та на умовах, передбачених Законом № 1667, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. 

Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення ними бази нарахування за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску. 

Самостійно визначена такими особами база нарахування не може перевищувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску, встановлену Законом № 1946.

Про вимоги до резидента Дія Сіті читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі