вгору

Працівник відсутній на роботі понад чотири місяці: коли можуть звільнити?

У зв’язку з воєнною агресією рф проти України, люди рятуючи життя, виїхали зі своїх міст в більш безпечні регіони України або за кордон. Відповідно, тривалий час через різні причини, такі працівники не мають можливості вийти на зв’язок з роботодавцем та повідомити про причини відсутності на роботі. Чи має право роботодавець звільнити такого працівника та за яких умов?

19 липня 2022 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 р. № 2352-IX (далі — Закон № 2352). Зокрема, Закон № 2352 ввів у Кодекс законів про працю України (далі – КЗпП) нові підстави для звільнення. Серед них – звільнення працівника, з яким немає зв’язку більше ніж чотири місяці.

Увага! Дану підставу для припинення трудового договору не слід ототожнювати із звільненням у зв’язку з прогулом (п. 4 ст. 40 КЗпП).

За яких умов роботодавець має право звільнити працівника, у разі відсутності останнього на робочому місці понад 4 місяці підряд?

Для припинення дії трудового договору за відповідною підставою мають бути одночасно дотримані дві обов’язкові умови:

  1. фактична відсутність працівника на робочому місці понад 4 місяці підряд;
  2. відсутність інформації у роботодавця про причини такої відсутності понад 4 місяці підряд (при цьому не має значення поважність чи неповажність причин такої відсутності).

У випадку невиконання одночасно двох вищенаведених умов, звільнення відповідно до такої підстави може бути визнано судом в майбутньому незаконним та суд може поновити працівника на роботі, наприклад, якщо працівник доведе, що протягом 4 місяців поінформував роботодавця про причини своєї відсутності.

При цьому, роботодавець має право звільнити такого працівника у випадку відсутності його на робочому місці 4 місяці підряд. Тому, не може вважатись виконанням цієї умови наявність кількох подібних періодів, які в сумі дорівнюють або перевищують 4 місяці.

Як зафіксувати факт відсутності працівника на робочому місці?

Щоб задокументувати факт того, що працівника немає на роботі й немає інформації про причини відсутності роботодавцю необхідно скласти:

  1. акти про відсутність на роботі з нез’ясованих причин;
  2. доповідні про те, що працівнику телефонували, писали, відвідували вдома тощо.

Увага! Якщо працівник виїхав і не може працювати дистанційно, але виходить з роботодавцем на зв’язок, звільнити його у зв’язку з відсутністю на роботі понад 4 місяці роботодавець не має права.

В таких випадках трудове законодавство України дозволяє застосовувати інші способи організації трудових відносин між працівником на роботодавцем, зокрема:

  1. відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів;
  2. призупинення дії трудового договору на строк не більше ніж період дії воєнного стану.

З якого часу роботодавець повинен починати відлік чотирьох місяців відсутності працівника?

Оскільки підстава звільнення відповідно до п. 8-3 ч. 1 ст. 36 КЗпП запроваджена Законом України № 2352 , який набрав чинності з 19 липня 2022 р., а закон не має зворотної дії в часі, перебіг 4-х місячного строку може бути розпочато лише з 19 липня 2022 р.

Про це повідомлено на сайті БПД.

Про трудові відносини протягом війни та альтернативні способи документообігу – у Законі № 2352 читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.