вгору

З прибиральницями не можна укладати договір ЦПХ – Держпраці

Ще раз нагадуємо про умови укладання трудового та цивільно-правового договору. На конкретному прикладі розглянемо ситуацію укладання договору с прибиральницею.

Так, під час інспекційного відвідування інспекторами праці встановлено, що товариством допущено до роботи в якості прибиральниці жінку без укладання трудового договору.

Держпраці зазначає, що проведення вищевказаної роботи є саме процесом трудової діяльності, а не цивільно-правових відносин. Тому роботодавець мав би укласти з працівником трудовий договір, а не ЦПД.

У зв’язку з цим на підставі абз. другого ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) працівниками Управління Держпраці у Сумській області винесено постанову про накладення штрафу за використання праці неоформлених працівників у розмірі 125 190,00 грн.

Нагадаємо, згідно з абз. другого ч. 2 ст. 265 КЗпП юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:

фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, а до юридичних осіб та ФОП, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої - третьої груп, застосовується попередження.

З метою скасування даної постанови підприємство звернулось до суду.

За результатами розгляду справи Другий апеляційний адміністративний суд та Верховний суд визнали правомірною постанову Держпраці про накладення на ТОВ штрафної санкції за використання праці без оформлення трудового договору.

Колегія суддів вважає, що предметом вказаних вище угод є власне праця  працівника щодо здійснення та забезпечення трудової функції в діяльності підприємства на посаді «прибиральник», тобто, сам процес праці, а не її кінцевий результат, тоді як предметом ЦПД мають бути виконання його стороною певного визначеного обсягу робіт, які виконавець повинен передати замовнику. Вказане свідчить про систематичне виконання працівником товариства робіт, що є метою трудового договору.

Про це повідомило Управління Держпраці у Сумській області.

Отже, наголосимо, що з працівниками, які здійснюють сам процес праці, а не її кінцевий результат, потрібно оформлювати трудовий договір, а не договір ЦПХ.

Про те, чим відрізняється трудовий договір та договір ЦПХ читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc та на нашому Telegram-каналі.