вгору

Пільги в частині оподаткування матеріальної допомоги та компенсації, які надаватимуться платникам податків

У попередньому матеріалі ми розглянули, які види матеріальної допомоги та компенсації будуть надаватися відповідно до Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2» від 04.12.2020 р. №1071-IX (далі – Закон № 1071). Зараз розглянемо, які пільги та преференції надаються платникам податків у частині їхнього оподаткування відповідно до Закону України від 04.12.2020 р. № 1072-IХ (далі - Закон № 1072). Матеріал створений на основі Інформаційного листа ДПС від 10.12.2020 р. № 17.

Преференції в частині оподаткування матеріальної допомоги та компенсації, які надаватимуться платникам податків

Для платників податку на прибуток підприємств

1. Які зміни щодо оподаткування податком на прибуток підприємств передбачає Закон № 1072?

Закон № 1072 доповнив підрозд. 4 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) новим пунктом 54. Цим пунктом передбачено зменшення фінансового результату до оподаткування платника податку на прибуток підприємств на суму доходу у вигляді:

 - отриманої одноразової компенсації суб’єктам господарювання витрат, понесених за сплату ЄСВ за найманих осіб, відповідно до Закону № 1071 та включеної до складу доходів звітного періоду відповідно до НП(С)БО або МСФЗ;

- списаних штрафних санкцій і пені відповідно до п. 2-3 та списаного податкового боргу відповідно до п. 2-4 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ та включених до складу доходів звітного періоду відповідно до Н(П)СБО або МСФЗ.

Тобто, починаючи з 10.12.2020 р. (дати набрання чинності Законом № 1072), платник податку на прибуток підприємств матиме можливість зменшити фінрезультат до оподаткування та відповідно не враховувати при визначенні суми податкових зобов’язань з цього податку за звітний період суми доходу у вигляді:

  • отриманої ним у такому звітному періоді одноразової компенсації його витрат, понесених за сплату єдиного внеску за найманих осіб;
  • списаних такому платнику у такому звітному періоді штрафних санкцій і пені, нарахованих за податковим боргом, що виник станом на 01.11.2020 р.

2. Чи поширюється право здійснювати коригування фінрезультату до оподаткування, визначене п. 54 підрозд. 4 розд. XX ПКУ на платників податку на прибуток, річний дохід яких не перевищує 40 млн гривень?

Так, поширюється, оскільки зменшення фінансового результату до оподаткування, визначене п. 54 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, а відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ платники з доходом не більше 40 млн гривень не застосовують різниці, визначені лише розд. ІІІ ПКУ.

Отже, коригування фінрезультату до оподаткування, визначене п. 54 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, мають право також здійснити платники податку на прибуток, річний дохід яких не перевищує 40 млн гривень і які визначають об’єкт оподаткування цим податком без коригування фінрезультату до оподаткування на усі різниці (крім збитків минулих років), визначені розд. ІІІ ПКУ.

3. Як відображати у декларації з податку на прибуток підприємств різницю, визначену п. 54 підрозд. 4 розд. XX ПКУ?

Платник податків може відобразити нову різницю, визначену п. 54 підрозд.4 розд. ХХ ПКУ, у будь-якому рядку розділу «Різниці, передбачені підрозділом 4 розділу ХХ Податкового кодексу України» додатка РІ до Декларації з податку на прибуток підприємств, яким передбачено зменшення фінансового результату до оподаткування і який не застосовується платником податків для відображення інших різниць за результатами звітного (податкового) року. Також слід буде проставити позначку (х) у спеціальному полі декларації (графа «Наявність доповнення») та зазначити код використаного рядка додатка РІ до Декларації та посилання на відповідну норму Кодексу – «п. 54 підр. 4 р. ХХ ПКУ» у графі «Зміст доповнення» (без подання інших доповнень до декларації з цієї підстави).

Для платників єдиного податку

1. Які податкові преференції запроваджено Законом № 1072 для платників єдиного податку 1 групи?

Тимчасово платники єдиного податку 1 групи звільнятимуться від:

1) Сплати єдиного податку за грудень 2020 року та січень – травень 2021 року (крім випадків порушення такими платниками встановлених гл. 1 розд. XIV ПКУ умов застосування 1 групи платників єдиного податку). При цьому ставки єдиного податку для 1 групи платників єдиного податку, встановлені у порядку, визначеному п. 293.2 ПКУ, за такі періоди не застосовуються;

2) Нарахування, обчислення та сплати ЄСВ в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за себе з 1 грудня 2020 року по 31 травня 2021 року включно (тобто за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року).

Такі особи можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату ЄСВ за ці періоди в розмірах та порядку, визначених Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ). У такому разі інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб Законом про ЄСВ. При цьому такі періоди включатимуться до страхового стажу із загальнообов’язкового державного пенсійного страхування цих платників та вважатиметься, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів.

2. Чи включається до складу доходу фізичної особи – підприємця, який є платником єдиного податку, сума коштів, яка виплачена відповідно до ст. 2 Закону № 1071?

До складу доходу фізичної особи – підприємця, яка є платником єдиного податку, не включатиметься сума коштів, яка надійшла як одноразова матеріальна допомога застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів, що виплачується такому платнику відповідно до ст. 2 Закону № 1071 (п. 7 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

3. Чи включається до складу доходу платника єдиного податку – юридичної особи сума коштів, яка виплачена відповідно до ст. 4 Закону № 1071?

До складу доходу платника єдиного податку – юридичної особи не включатиметься сума коштів, яка надійшла як одноразова компенсація суб’єктам господарювання витрат, понесених за сплату ЄСВ за найманих осіб, що виплачується такому платнику відповідно до ст. 4 Закону № 1071 (п. 6 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).

Для платників податку на доходи фізичних осіб та військового збору

1. Які доходи не оподатковуються ПДФО та військовим збором згідно із Законом № 1072?

Закон № 1072 доповнив підрозд. 1 розд. ХХ ПКУ новими пунктами, згідно із якими до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО не включаються:

  • дохід у вигляді одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних заходів, що виплачується (надається) такому платнику податку за рахунок коштів державного бюджету відповідно до ст. 2 Закону № 1071;
  • дохід, виплачений (наданий) роботодавцем за рахунок коштів одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання з метою збереження робочих місць найманих працівників, що виплачується за рахунок коштів держбюджету відповідно до ст. 3 Закону № 1071;
  • суми недоїмки з ЄСВ, а також суми пені та штрафів, нараховані на ці суми недоїмки, які списуються платникам ЄСВ відповідно до пункту 9-3 розд. VIII Закону про ЄСВ;
  • суми списаних штрафних санкцій і пені відповідно до п. 2-3 та списаного податкового боргу відповідно до п. 2-4 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Вказані доходи також звільняються від оподаткування військовим збором на підставі змін, внесених Законом № 1072 до п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Це передбачено п. п. 15-17 підрозд. 1 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, пп. 1.10 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Про застосування карантинних пільг до податкового боргу та пільги щодо нарахування та сплати ЄСВ відповідно до Закону № 1072 читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.