вгору

Скільки разів можна надавати працівнику відпустку за власний рахунок під час ВС?

ГУ Держпраці у Дніпропетровській області нагадало, що згідно з вимогами Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі - Закон України № 2136) із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-IX:  

  • у період дії воєнного стану надання працівникові відпустки без збереження заробітної плати надається без обмеження її тривалості згідно зі ст. 12 Закону України № 2136
  • у період дії воєнного стану надання працівникові відпустки без збереження заробітної плати надається будь-якому працівнику незалежно від його категорії чи статусу, за його заявою та погодження роботодавцем;
  • у період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів, без зарахування часу перебування у відпустці до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, згідно зі ст. 9 п. 4 Закону України «Про відпустки»

При цьому, працівник має підтвердити той факт, що він «виїхав за межі території України» або «набув статусу внутрішньо переміщеної особи». Спосіб підтвердження факту виїзду за межі України не визначається законом, відтак рішення щодо надання відпустки у цьому випадку приймається роботодавцем на підставі наданих працівником доказів, які в достатній мірі підтверджують цей факт. 

У разі повернення працівника, який перебуває у зазначеній відпустці на територію України, виходячи з умов її надання, особа втрачає можливість вимагати продовження такої відпустки.

У період дії воєнного стану працівник має право на відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин на термін, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем, але не більше 15 календарних днів на рік згідно з частиною першою ст. 26 Закону України «Про відпустки».

Враховуючи вищевказану інформацію, працівник має право протягом календарного року на отримання відпустки без збереження заробітної плати на невикористану ним кількість передбачених законодавством календарних днів.

Про 10 правил надання відпустки без збереження заробітної плати, чи може працівник, що перебуває за кордоном піти у відпустку без збереження зарплати, чи враховується період відпустки без збереження зарплати у стаж для щорічної відпустки та пенсії, у яких випадках роботодавець зобов’язаний на вимогу працівника надати йому відпустку без збереження зарплати під час ВС, читайте у Блозі бухгалтера, в Інформері програми M.E.Doc, а також на нашому Telegram-каналі.